jak przygotować pliki do druku cyfrowego, typy plików, spady i pasery, rodzielczość

Przed złożeniem zamówienia w naszym serwisie, upewnij się, że przygotowałeś Twoje pliki do druku zgodnie z naszymi wytycznymi. 

Pliki do druku, które od ciebie otrzymujemy, poddajemy wstępnej ocenie poprawności przygotowania. Jeśli stwierdzimy jakiekolwiek problemy z twoją grafiką, powiadomimy Cię przed rozpoczęciem produkcji. Wstrzymamy Twoje zamówienie do czasu otrzymania odpowiedzi i poprawionych plików. Więcej informacji dotyczących kontroli plików przed drukiem znajdziesz w poniższym artykule. Przygotowanie plików do druku wcale nie musi być trudne…

Staramy się weryfikować potencjalne błędy, jednak nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że wydrukujemy dostarczoną przez ciebie grafikę, jeśli materiał przygotowano nieprawidłowo. Nie ponosimy odpowiedzialności za jakiekolwiek błędy ortograficzne, literówki, nieprawidłowe numery telefonów lub inne błędy, jeśli owe znajdują się w przysłanym projekcie. Jeśli przed produkcją uznamy, że plik jest niepoprawny, to skontaktujemy się z tobą. Odpowiedzialność za zawarte treści oraz za poprawne przygotowanie plików do druku spoczywa na zleceniodawcy zamówienia. Możemy odmówić przyjęcia plików, jeśli nie spełniają zasad poprawnego przygotowania do druku. Jeśli nie jesteś pewien, czy prawidłowo przygotowałeś swoje pliki do druku, to skontaktuj się z nami mailowo: drukarnia@supraprint24.eu lub pod nr tel: (+48) 517 540 238.

 

A. Typy Plików

Akceptujemy tylko pliki zapisane w formacie: PDF, JPEG, TIFF (spłaszczone). Zamień na krzywe bądź zrastruj fonty (teksty), jeśli użyłeś ich w swoim projekcie, przed zapisaniem i wysłaniem pliku.

 

B. Kalibracja kolorów

Akceptujemy jedynie pliki zapisane w kolorystyce CMYK. Kolory dodatkowe takie jak: Pantone, RAL czy tryb RGB mogą zostać wydrukowane jedynie z palety CMYK. Oznacza to, że kolor będzie przekonwertowany czyli najbliższy możliwy do uzyskania z palety CMYK. Nasze urządzenia są skalibrowane w oparciu o profil ICC Fogra 39 (ISO Coated). Pliki nie mogą zawierać osadzonych profili ICC. Zalecamy, aby kolor czarny występujący w twoim projekcie został uzyskany ze składowych: C50 / M40 / Y40 / K100.

 

C. Rozmiar i skala

Preferujemy przesyłanie plików w skali 1:1. Niemniej jednak w przypadku naprawdę dużych formatów wygenerowanie pliku 1:1 może nie być możliwe. W takim przypadku akceptowane będ plik przygotowane w pomniejszeniu: 50%, 25%, 20% lub 10%. Stosowną informację na ten temat należy umieścić w informacjach dodatkowych na formularzu zamówienia. Ze względu na parametry techniczne materiałów i technologię druku nie gwarantujemy 100% zgodności rozmiaru gotowego produktu. Różnice w mogą wynosić 0,5-1% w zależności od wybranego produktu i materiału.

 

D. Rozdzielczość

Jeśli przygotowałeś plik w skali 1:1 to użyta rozdzielczość powinna wynosić odpowiednio:
Banery: 72-120 dpi
Flagi: 72 dpi
Folie wielkoformatowe, znaki, plakaty: 150 dpi
Fototapety: 72-120 dpi
Ulotki, foldery, naklejki, etykiety: 300 dpi

Jeśli masz zamiar przygotować plik w skali mniejszej niż docelowy rozmiar wydruku, pamiętaj, że rozdzielczość plików, które zostały przygotowane w pomniejszeniu, powinna zostać powiększona o wielokrotność zastosowanej skali.

 

E. Spady i pasery

Aby twój projekt został docięty i wykończony bez zbędnych białych marginesów, rozmiar projektu powinien zostać powiększony o 5 mm dookoła. Wyjątek stanowi projekt, który posiada białe tło. W takim przypadku prześlij projekt w formacie netto. Prosimy o nieumieszczanie paserów i jakichkolwiek dodatkowych znaczników do cięcia.

 

F. Techniki druku

W produkcji wykorzystujemy następujące techniki drukuLed UV, UV, Latex, Sublimacja, Ecosolvent, Solvent, HP Indigo. Dokładamy wszelkich starań, aby dostarczyć Ci najlepszy jakościowo produkt, ale ze względu na charakterystykę pigmentów użytych w atramentach, nie jesteśmy w stanie zagwarantować 100% zgodności kolorystycznej pomiędzy wykorzystywanymi technikami druku.

 

G. Kolory wyświetlane na monitorze.

Ze względu na używaną w produkcji paletę CMYK, należy pamiętać, że wiele kolorów wyświetlanych na monitorach może różnić się od tych wydrukowanych w rzeczywistości. Dotyczy to zwłaszcza plików w trybie RGB lub zawierających kolory dodatkowe typu Pantone, RAL oraz kolory metaliczne (złoty, srebrny).

 

H. Szablony produktów

Niektóre z oferowanych przez nas produktów posiadają gotowe wzory określające rozmiar i kształt. Pliki z taką specyfikacją można pobrać na stronie produktu. Gotowe szablony dotyczą: Windery, Banery Na Ogrodzenia Budowlane, Banery Na Barierki Ochronne, Ścianki POP-UP, Ścianki Tekstylne.